X סגירה
 

פסטיבל הג'אז באומבריה - Jazz Umbria Festival

ג'אז, פיצה וג'לטי באיטליה

באמצע הדרך בין רומא לפירנצה, בליבו של מחוז אומבריה ובין שתי גבעות שוכנת לה העיר פרוג'ה. פרוג'ה היא עיר עתיקה, שקטה ופחות מוכרת ביחס לעריה המרכזיות של איטליה. עם זאת, זוהי עיר קסומה אשר קצת בדומה לצפת העתיקה, ככל שנכנסים לתוכה ניתן לגלות את היופי שלה:

רחובות וסמטאות צרים ומרוצפים באבן אשר מעליהם ניצבות קשתות, בית קפה העמוס בשוקולדים על מדפים, גני ורדים העוטפים כנסיה קטנה המהווה הקדמה לכנסיה גדולה בעלת ציורי קיר רבים ותקרה כחולה כהה הנראית כשמים מלאים בכוכבים.

פרוג'ה היא בירתו של מחוז אומבריה המזכיר מאוד את טוסקנה. הוא מלא הגבעות הירוקות, שדות, כרמים, יערות וגם אגם יפהפה. יופיים של כל אלה גובר ומקבל נופך נוסף עם המוזיקה הנפלאה והצלילים שניתן לשמוע מדי שנה בפסטיבל הג'אז באומבריה.

פסטיבל ותיק עם צלילים מתחדשים

פסטיבל הג'אז באומבריה (Jazz Umbria Festival) החל את דרכו בשנת 1973 ומאז ניתן להנות ממנו מדי שנה בחודש יולי. בלילות הקיץ הנעימים מגיעים נגני ג'אז מכל העולם על מנת להפיק מן הפסנתר, הסקסופון, הקלידים ובשירה מוזיקת ג'ז המרתקת ברוגע ובקלילות שלה אשר הופכים אותה למוזיקה המרחפת מעל הקהל.

מוזיקת הג'ז היא מלאת ייחוד ולכן כל המגיעים אל הפסטיבל הם חובבי ג'ז אמיתיים, בעלי שפה משותפת אשר צלילי הג'ז נוגעים לליבם דווקא בשל חוסר המאמץ כביכול לספק לקהל חוויה מסעירה.

השפה המשותפת והאהבה לג'ז יוצרת בעיר השקטה, היפהפיה והחיה את חייה בשלווה אנרגיות מחודשות הכוללות שפע של צלילי מוזיקה הנשמעים בכל פינה ולא רק במקומות סגורים יחד עם דוכנים, חנויות הומות, מסעדות ובתי קפה מלאים ואנשים מכל העולם.

צילום : דן אורן
צילום : דן אורן
קרנבל של קיץ באיטליה

אם קרנבל המסכות בוונציה הוא ה-קרנבל של החורף, ניתן לומר על פסטיבל הג'ז באומבריה כי הוא אחד הפסטיבלים הנחשבים ביותר של עונת הקיץ במדינה. חלק גדול מפוקדי הפסטיבל הם כאלה שמגיעים אליו שנה אחר שנה ולא מוותרים על החגיגה ההמונית, על הקרנבל הצבעוני שבעיר.

המופעים נערכים במקומות הנחשבים ביותר כמו איצטדיון ארנה של פרוג'ה אשר יכול להכיל כמות עצומה של אנשים. האקוסטיקה וצלילי הנגינה החודרים יחד עם כמות כה רבה של אנשים נלהבים ומתרגשים היא חוויה מעצימה אשר אין דומה לה.

קונצרטים נערכים גם בתיאטרון העיר, THEATRO MORLACCHI ובכיכר העיר כאשר המוני אנשים עוטפים את האמנים אשר ממש כמו חובבי הג'ז המגיעים במיוחד למקום ואינם מוותרים בעד שום הון שבעולם על הפסטיבל היוקרתי ומלא העוצמה, אשר מוכיח שנה אחר שנה כי הוא מקבץ אליו אנשים מכל רחבי הגלובוס אשר עד אותו רגע בו נפגשו בהופעתם של אמנים כמו נטלי קול בעלת הקול הקטיפתי, מייקל קמילו המקפיץ בזריזות אצבעותיו על הקלידים או אמנים רבים אחרים, לא חשבו כלל כי יש ביניהם שפה משותפת.

ולאחר ההופעה... לחזור אל הרוגע

בכל תקופת אירוח הפסטיבל בעיר ניתן לחוות בה הן את העוצמה והאנרגיות המתפרצות שבפסטיבל והן את השקט של העיר עצמה. בכל רגע ניתן להתנתק מן המוזיקה הנשפכת ולחוות רגעים של שקט בעיר איטלקית בכל רמ"ח איבריה אשר במקביל לפסטיבל ההומה מנהלת חיים רגועים. נראה כי תושבי העיר לא יוצאים מגדרם וממשיכים בדרכם ובכך חלק מהקסם של פסטיבל ג'ז באומבריה.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך